Kategória: Cikkek

2006 májusában a Celta Vigo elleni mérkőzésen Ronaldinho egy olyan passzal örvendeztette meg a Barcelona rajongóit

Ronaldinho és a fizika törvényeit meghazudtoló passz – egy futballtörténeti pillanat

Egy mozdulat, amit a világ nem felejt

2006 májusában a Celta Vigo elleni mérkőzésen Ronaldinho egy olyan passzal örvendeztette meg a Barcelona rajongóit – és az egész futballvilágot –, amely egy pillanatra megállította az időt. Ez nem csupán egy jól sikerült átadás volt: ez a passz volt. Olyan, amelyet még a fizika is megkérdőjelezne.

A történet egyszerűen indult. Ronaldinho egy közel 50 méteres keresztlabdát mesterien kezelt le, ami már önmagában is tapsot érdemelt. De a valódi varázslat ezután következett. Egy szemvillanás alatt, no-look mozdulattal, szinte oldalirányból, egy gyors, lapos passzt küldött Henrik Larsson irányába, a védők észlelése előtt. A labda olyan pályán haladt, amilyet szinte lehetetlennek hittünk.

Larsson ugyan nem tudta gólra váltani a helyzetet, de ez senkit nem érdekelt. A stadionban és a képernyők előtt mindenki azt kérdezte: Ezt hogy csinálta?”


Ronaldinho,
a pályán túlmutató művész



Ronaldinho nem volt a leggyorsabb, nem lőtte a legtöbb gólt, de amit csinált, azt senki más nem tudta úgy. Ez a passz tökéletes példája annak, hogy miért tartják sokan őt a futball történetének egyik legkreatívabb játékosának. A váratlanság, az elegancia és a technikai tudás tökéletes keveréke volt minden mozdulata.

Ez az egyetlen passz többet mondott el Ronaldinho zsenialitásáról, mint egy egész szezon statisztikája.

Egy pillanat, ami örökre megmarad

Ma, közel két évtizeddel később is újra és újra előkerül ez a videó, sportműsorokban, nosztalgia összeállításokban, és YouTube highlight válogatásokban. Nem azért, mert gól lett belőle – hanem mert tökéletes volt. Egy tiszta pillanat, ahol a futball túlmutatott önmagán, és művészetté vált.

Idén új pályán, a TF-en, de ugyanazzal a nemes céllal rendezzük a Blahó Dávid emléktornát, a Dave's Cupot. Dávid több évig játszott többek között a SZEKTOR SE által szervezett kispályás bajnokságban is.

Dave’s cup – jótékonysági megemlékezés torna

Jótékonysági megemlékezés torna

Idén új pályán, a TF-en, de ugyanazzal a nemes céllal rendezzük a Blahó Dávid emléktornát, a Dave’s Cupot. Dávid több évig játszott többek között a SZEKTOR SE által szervezett kispályás bajnokságban is.
Reméljük, júniusban újra találkozhatunk, és örömmel vesszük, ha másoknak is szólsz, és rajtad keresztül még több csapat vehet majd részt a tornán!

A leukémiás gyerekek gyógyulásáért dolgozó Démétér Alapítványnak gyűjtünk adományt emléktornánkkal idén is.

📅Dátum:2025. június 14., szombat, 11-17 óráig

📍Helyszín: Dr. Koltai Jenő Sportközpont, 1123, Budapest, Csörsz u. 2–10.

Facebook esemény minden információval:
Nevezési és fizetési határidő: 2025. június 6., 12 óra

FONTOS: Bajnokságunk szervezője, a SZEKTOR SE is támogatja a jótékonysági rendezvényt. Jelentkezni Schleer Zolinál lehet!

Hogyan készülj fel hosszú kihagyás után a kispályás focira?

Foci edzésterv kispályás játékosoknak hosszabb kihagyás után

Akár egy sérülés, akár munka vagy család miatt hagytad abba, a foci iránti szeretet nem múlik el. De ha több hónap, esetleg év telt el az utolsó meccsed óta, fontos tudatosan visszatérni. A tested nem ugyanaz, mint volt, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetnél még jobb is.

1. Ne edzéssel kezdj, csak mozogj!

A legnagyobb hiba: nulláról teljes terhelés. Az ízületek, izmok, inak nem ehhez vannak hozzászokva.

  • Kezdj heti 3-4 nap 30 perces sétával, kocogással
  • Dinamikus nyújtás: bokakörzés, guggolás, csípőkör
  • Lépcsőzés, bicikli, fütes mozgások segítenek



2. Erősítsd a támogató izmaidat

A combhajlító, core, boka stabilitás: ezek tartanak meg a pályán. Heti 2 sajáttestsúlyos vagy súlys edzés segít:

  • Plank, hídtartás, egylábas guggolás
  • Gumiszalagos gyakorlatok bokára és csípőre
  • Támaszok, kitárások: stabilitás és kontroll

3. Előbb labdával, aztán ellenféllel

Ne ugorj bele egyből egy meccsbe. Előbb élvezd megint a labdát:

  • Rövid passzok, oldalazás, kapuralövések
  • Kapu melletti mozgások, sprint-séta váltogatás
  • Technikai feladatok: labdavezetés szőnyegen, akadályok között

4. Menj sportorvoshoz vagy gyógytornászhoz

Ha volt sérülésed, vagy 35 felett vagy, nem ciki állapotfelmérést kérni. Egy profi szem látja, mit érdemes erősíteni vagy kerülni. Rövid távún drága lehet, de hosszú távon megvéd egy komoly sérüléstől.

5. Figyelj a regenerációra és táplálkozásra

Az edzés csak a kezdet. Ami utána jön, az teszi lehetővé a fejlődést.

  • Alvás: napi 7-8 óra minimum
  • Fehérjebevitel (tojás, csirke, joghurt, fehérje turmix)
  • Magnézium, kollagén, BCAA segíthetik az ízületek regenerációját

6. Cseréld le a régi felszerelést

A többség régi, elkopott cipőben tér vissza. Ez hiba.

  • Vegyél modern, műfűre tervezett cipőt (pl. Adidas Mundial Team, Nike Tiempo)
  • Válassz vastagabb sportzoknit, szorosabb nadrágot
  • Jó lábbelin sok múlik: gyorsabb reakció, kevesebb sérülés

Ne azt keresd, milyen voltál, hanem élvezd, hogy újra játszhatsz. A tudatos visszatérés nem gyengeség, hanem intelligens sportolói gondolkodás. Légy magadra büszke, hogy visszajöttél – és maradj is hosszú távon!

1953: Aranycsapat

Édesebb, mint az álom: Magyarország felejthetetlen 1966-os világbajnoki szereplése

A brazilok legyőzése és a magyar futball újjászületése

1966 nyarán, a Goodison Parkban a közönség nem az angolokat, hanem a magyar válogatottat ünnepelte. A címvédő brazilok elleni 3–1-es győzelem nemcsak a világbajnokság egyik legnagyobb meglepetése volt, hanem a magyar futball új fejezetének kezdete is. A mérkőzés után Baróti Lajos szövetségi kapitány kijelentette, hogy csapata végre kilépett az Aranycsapat árnyékából.

Magyar válogatott

A Ferencváros és Vasas játékosainak kulcsszerepe

A válogatott gerincét a Ferencváros és a Vasas játékosai adták. Olyan tapasztalt játékosok, mint Mátrai Sándor és Fenyvesi Máté, valamint fiatal tehetségek, mint Albert Flórián és Rákosi Gyula, meghatározó szerepet játszottak a csapat sikerében. Albert elegáns játékát a Goodison Park közönsége is elismerte, skandálva a nevét.

A selejtezők és a világbajnokság

A magyar válogatott magabiztosan jutott ki a világbajnokságra, legyőzve többek között Ausztriát és az NDK-t. A tornán a brazilok elleni győzelem mellett a bolgárokat is legyőzték, majd a negyeddöntőben a Szovjetunió ellen estek ki. Bár nem jutottak a döntőbe, a csapat teljesítménye újra reményt adott a magyar futballnak.



Örökség

A 1966-os világbajnokság emlékezetes maradt a magyar szurkolók számára. A csapat játéka és a brazilok legyőzése újra felélesztette a nemzeti büszkeséget, és bizonyította, hogy Magyarország ismét képes a világ élvonalába tartozni a futballban.

Forrás

Ferencváros legendás dél-amerikai turnéja

Ferencváros legendás dél-amerikai turnéja

Ferencváros Dél-Amerikában: amikor a Zöld Balett táncolt a Maracanában

Bár egy 5–1-es vereség a Camp Nouban nem az a visszatérés volt, amiről a szurkolók álmodtak, a Ferencváros hosszú idő után, 25 év száműzetést követően újra visszatért a Bajnokok Ligája elitjébe. A Fradi neve nemcsak Magyarországon cseng ismerősen – az 1960-as években Albert Flórián révén legendává vált csapat már korábban is hagyott nyomot a világfutball térképén. Az 1929-es dél-amerikai turnéjuk például olyan esemény volt, amiről a mai napig nosztalgiával beszélnek Brazíliában és Argentínában.

A turnék kora – és a kétkedés kezdete

Az első világháború után divat lett, hogy európai klubcsapatok nyáron Dél-Amerikába utaztak. São Paulo, Rio de Janeiro, Montevideo és Buenos Aires a futball szentélyei lettek, ahol a vendégcsapatok próbálták lenyűgözni a közönséget. Csakhogy idővel az argentin sajtó és közvélemény szkeptikussá vált – főleg a brit és spanyol klubokkal szemben, akik nem mutattak semmi újat. A Plymouthot például 1924-ben a leggyengébb professzionális csapatként írták le, míg a Chelsea-ről azt írták, semmit sem lehet tőlük tanulni.

Ferencváros legendás dél-amerikai turnéja
Ferencváros legendás dél-amerikai turnéja

Ekkor jött a Ferencváros – és teljesen más szintet hozott

1929-ben Ferencváros 14 mérkőzéses turnéra indult Dél-Amerikába. A budapesti zöld-fehérek komoly fegyverténnyel érkeztek: háromszoros magyar bajnokként, 1928-ban a Mitropa Kupa győzteseként és a Rapid Wien elleni 7–1-es győzelemmel a tarsolyukban. A csapatot Tóth István irányította, a keretben ott voltak a válogatott klasszisok: Takács József, Obitz Gábor és Bukovi Márton is.

Brazília: vereségek, de elismerés

A Julius Caesar nevű hajó fedélzetén megérkező Fradi elsőként São Paulóban játszott, ahol 2–1-re nyertek egy helyi válogatott ellen. Rio de Janeiróban viszont gyengébb eredmények születtek: döntetlen Amerika ellen (1–1), majd 5–2-es vereség a Palestra Italiától. Mégis, a helyi sajtó lelkes volt: a Jornal do Brasil szerint ők voltak „az utóbbi évek legjobb csapata”, játékukat pedig technikásnak, rövid és pontos passzokkal telinek írták le.



Argentína: kezdeti közönyből tömeghisztéria

Buenos Airesben elsőre csak 5000 néző volt kíváncsi a River Plate elleni meccsre – „az érdektelenség igazságtalansága” – írta La Nación. A Fradi azonban gyorsan bizonyított: 4–3-ra győzött, és a közönség szívét is elnyerte. A sajtó ujjongott: „Ferencváros kétszer is győzött – az ellenfelet és a közönséget is meghódította.”

Ezután legyőzték a Racinget is (2–1), majd következett a csúcs: mérkőzés az argentin válogatott ellen augusztus 10-én. A stadion megtelt, mindenki látni akarta a „Zöld Balett” mozdulatait. Carlos Spadaro, az argentin csapat egyik játékosa így emlékezett:
„A Ferencváros volt a legjobb csapat, amit valaha láttam. Úgy játszottak, mintha olvasták volna egymás gondolatait.”

Bár az argentinok végül 2 gólt szereztek az utolsó tíz percben és megnyerték a meccset, a Ferencváros játékstílusa sokkal nagyobb hatást gyakorolt, mint az eredmény.

A sajtó és a futballszakma meghajolt

A turné utolsó meccsén újra legyőzték a Racinget (2–1), majd hazafelé São Paulóban 2–1-es vereséget szenvedtek. A La Nación újságírója, Dinty Moore így fogalmazott: „A Ferencváros nem hidegen hatékony, mint az angolok, és nem vehemens, mint a spanyolok. Az ő játékuk valami sokkal közelebbi hozzánk.”

A La Argentina pedig azt írta: „Olyan minőséget hoztak, amit már évek óta nem láttunk az argentin pályákon.”

Elmaradt világbajnoki visszavágó

A közönség és a szakma egyaránt reménykedett, hogy a Ferencváros és a dél-amerikai válogatottak ismét találkoznak az 1930-as első világbajnokságon. Ez azonban nem valósult meg: a közép-európai országok – Magyarország, Ausztria, Csehszlovákia – inkább a Genfben megrendezett Nations Cupra koncentráltak, amit végül az Újpest Dózsa nyert meg.


Összegzés

Ferencváros 1929-es dél-amerikai turnéja jóval több volt, mint barátságos mérkőzések sorozata. Ez a körút volt az, amely bebizonyította: a magyar futball – különösen a dunai iskola – világszinten is versenyképes. A „Zöld Balett” örökre beírta magát nemcsak a magyar, hanem a brazil és argentin futball emlékezetébe is.

Forrás